KRYEFAQJA » Tag Archives: Haxhinasto

Tag Archives: Haxhinasto

Nishani dekreton Sokol Dervishaj në postin Ministrit të Transporteve

Nishani dekreton buxhetin 2017

Me propozim të kryeministrit, presidenti Nishani dekretoi të mërkurën emërimin e ministrit të ri të Transportit dhe Infrastrukturës, Sokol Dervishaj dhe në të njëjtën kohë ka dekretuar edhe shkarkimin e ministrit të Transportit dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto, pas dorëheqjes së tij. Dekretet e Presidentit pritet të kalojnë për votim në …

Më shumë

“Rruga e Arbërit”, ministri Haxhinasto jep shpresë

"Rruga e Arbërit", ministri Haxhinasto jep shpresë

Ministri i Transporteve dhe Infrastrukturës Edmond Haxhinasto ka deklaruar se qeveria shumë shpejt do të konkludojë rreth të ardhmes së “Rrugës së Arbërit”, një tjetër aks i rëndësishëm rrugor që lidh Shqipërinë lindore me atë perëndimore. Sipas zoti Haxhinasto aktualisht bëhet vlerësimi i detajuar i ofertës së kompanisë kineze “China …

Më shumë

Haxhinasto në Shkodër, inspekton punimet e aksit rrugor Mbikalimi i Trenit- Ura e Mesit

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Edmond Haxhinasto ka dhënë dorëheqjen

Ministri i Transporteve Edmond Haxhinasto ka inspektuar përfundimin e punimeve të rrugës Mbikalimi i Trenit – Ura e Mesit në Shkodër. Kjo rrugë, theksoi ministry, sjell edhe një zhvillim ekonomik për të gjithë zonën. Ministri tha se ky aks është shumë i rëndësishëm, pasi lidh qytetin e Shkodrës me gjithë …

Më shumë

Haxhinasto: Edukimi i brezit të ri, element i rëndësishëm për rritjen e sigurisë rrugore

Çështja e sigurisë rrugore mbetet prioritet i ministrisë së transportit dhe infrastrukturës. Kështu u shpreh ministri i transporteve Haxhinasto në konkursin edukativ të sigurt mbi 2 rrota “Për sigurinë rrugore për fëmijët”. Sipas ministrit plani kombëtar i sigurisë rrugore ka ndikuar në uljen e aksidenteve rrugore. Ndërsa theksoi se siguria …

Më shumë

Parlament, komisionet diskutojnë rreth ekskluzivitetit të Aeroportit Ndërkombëtar “Nënë Tereza”

China Everbright Limited pronare e aeroportit ndërkombëtar "Nënë Tereza"

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto si dhe ai i Financave, Arben Ahmetaj, kanë dhënë të mërkurën para komisionit parlamentar të ekonomisë më shumë hollësi rreth marrëveshjes së arritur me Kompaninë “Tirana Airport Partners” për zvogëlimin e rrezes së ekskluzivitetit të Aeroportit Ndërkombëtar “Nënë Tereza”. Marrëveshja e lidhur në …

Më shumë

Ikën eksluziviteti i Rinasit, pritet firma

Ikën eksluziviteti i Rinasit, pritet firma

Ministria shqiptare e transportit dhe infrastrukturës dhe autoritetet konçesionare të aeroprotit ndërkombëtar “Nënë Tereza” të Rinasit, kanë rënë dakord që të firmosim marreveshjen sipas të cilës këtij aeroporti i zvogëlohet eksluziviteti. Firma pritet të hidhet pas pak nga ministri Edmond Haxhinasto, ministrja e ekonomisë Milva Ikonomi dhe autoritetet konçesionare. Ky hap pritet …

Më shumë