KRYEFAQJA » Tag Archives: BDI

Tag Archives: BDI

Maqedoni: Gruevski kundër LSDM dhe BDI

Kryetari i partisë VMRO DPMNE në Maqedoni, Nikolla Gruevski, akuzoi Lidhjen Social-Demokrate dhe Bashkimin Demokratik për Integrim se po përpiqen të “defaktorizojnë maqedonasit dhe të ripërcaktojnë Maqedoninë si shtet”. Gruevski i bëri deklaratat ndërkohë që Socialdemokratët dhe BDI-ja po mbajnë bisedime për krijimin e qeverisë së re. Gruevski akuzoi Zoran …

Më shumë

Maqedoni, dështojnë bisedimet mes VMRO dhe BDI për krijimin e qeverisë

Maqedoni, dështojnë bisedimet mes VMRO dhe BDI për krijimin e qeverisë

Partita maqedonase VMRO-DPMNE dhe ajo shqiptare BDI, nuk arritën marrëveshje për krijimin e një koalicioni qeverisës deri në mesnatën e së dielës më 29 janar, kur mbaroi afati kushtetues. Dështimi i bisedimeve erdhi pasi pala maqedonase nuk arriti t’i plotësojë kërkesat e platformës shqiptare, midis tyre edhe pranimi i gjuhës …

Më shumë

Maqedoni, Gjykata Kushtetuese pezullon aktivitetet zgjedhore

Në Maqedoni, Gjykata Kushtetuese ka pranuar të debatojë nismën e BDI-së për vlerësimin e Kushtetueshmërisë të vendimit për shpërndarjen e Kuvendit të Maqedonisë, më 18 janar. Gjykata gjithashtu ka vendosur që deri në vendimin përfundimtar të pezullojë të gjitha aktivitetet zgjedhore. Vendimi është miratuar me konsensus mes 9 anëtarëve të …

Më shumë