KRYEFAQJA » Tag Archives: biznesi

Tag Archives: biznesi

BSH: Një klimë më e mirë politike, jep tregues më të lartë të performancës së bizneseve

BSH: Një klimë më e mirë politike, jep tregues më të lartë të performancës së bizneseve

Ekonomia shqiptare ka vijuar prirjen rritëse edhe gjatë tremujorit të parë të këtij viti. Banka e Shqipërisë e konfirmon këtë fakt nga vrojtimet e saj në mjedisin e biznesit. Treguesi i ndjesisë ekonomike reflektoi kryesisht përmirësimin e besimit të bizneseve, thotë raporti i Bankës Qëndrore. Rritja në sektorin e industrisë, …

Më shumë

Manjani: Në marrëdhënie me biznesin do të përdorim “strategjinë e letrës së bardhë”

Manjani: Në marrëdhënie me biznesin do të përdorim "strategjinë e letrës së bardhë"

Qeveria shqiptare po synon të përmirësojë në maksimum marrëdhëniet me biznesin që operon në vend, pas pakënaqësive të shprehura prej tij kohët e fundit. Për këtë ajo ka zgjedhur atë ministri i drejtësisë Ylli Manjani e ka quajtur “strategjia e letrës së bardhë”. “Strategjia e letrës së bardhë na nxjerr …

Më shumë

Lu përshëndet ndalimin e Shullazit dhe këmbëngul për Reformën në Drejtësi

Lu përshëndet ndalimin e Shullazit dhe këmbëngul për Reformën në Drejtësi

Ambasadori amerikan në Tiranë Donald Lu, ka përshëndetur arrestimin e Emiljano Shullazit, një prej emrave më të përfolur  për përfshrje në afera të jashtëligjshme, ndërsa ka kërkuar që procesi ndaj tij të jetë pavarur dhe serioz. Komentet e tij zoti Lu i bëri gjatë asamblesë së Dhomës Amerikane të Tregtisë. …

Më shumë

“Rapiscan”, parlamenti miraton ndryshimin e marrëveshjes

Maxhoranca përgatitet për votimin në parlament

Pavarësisht polemikave për afera korruptive në dhënien e koncesioneve, të enjten maxhoranca dhe opozita bashkuan votat për të miratuar një marrëveshje të re mes Ministrisë së Financave dhe kompanisë “Rapiscan” që kryen shërbimin e kontrollit nëpërmjet skanimit të mallrave në dogana. Deri tani për çdo skanim kampania përfitonte 39 euro, …

Më shumë