KRYEFAQJA » Tag Archives: BKH

Tag Archives: BKH

Donald Lu paralajmëron: Luftë të ashpër ndaj krimit të organizuar dhe korrupsionit

Ambasadori Lu optimist: "2017-ta do të jetë vit i shkëlqyer për Shqipërinë"

Ambasadori amerikan në Tiranë Donald Lu ka paralajmëruar një luftë të ashpër ndaj krimit dhe korrupsionit në Shqipëri, pasi ka shprehur shqetësimin e tij për nivelin e lartë të përhapjes së tyre në vendi. Duke folur të mërkurën në “Konferencën për Luftën Kundër Krimit të Organizuar Ndërkombëtar”, zoti Lu e …

Më shumë

Lu: Shqipëria të miratojë ligjin e duhur për BKH të pavarur dhe të paepur

Lu: "Shqipëria të miratojë ligjin e duhur për një njësi anti-korrupsion të pavarur dhe të paepur"

Ambasadori amerikan Donald Lu, vazhdon të flasi shqip sa herë kërkon të përçojë mesazhe të rëndësishme për shqiptarët, veçanërisht politikanëve shqiptarë. “U kërkoj atyre në të djathtë dhe në të majtë që të bien dakort se BKH është një institucion jetik për anti-korrupsionin në Shqipëri” tha zoti Lu gjatë një …

Më shumë

Arrihet marrëveshja, BKH do të varet nga Prokuroria e Përgjithshme

Arrihet marrëveshja, BKH do të varet nga Prokuroria e Përgjithshme

Mosmarrëveshjet midis mazhorancës dhe opozitës mbi Byronë Kombëtare të Hetimit, duket se kanë marrë fund. Në mbledhjen e Komisionit të Reformës në Drejtësi, palët kanë rënë dakord që ky institucion të jetë në varësinë e Prokurorisë së Përgjithshme. Lajmi i publikuar në disa media, ka filtruar nga brenda mbledhjes, ndonëse …

Më shumë

Projektligji i BKH, LSI e përshëndet, PD dyshuese

Projektligji i BHK, LSI e përshëndet, PD dyshuese

Reagime kontradiktore në politikën shqiptare, pasi qeveria bëri të ditur hollësi rreth përmbajtjes së projektligjit për krijimin e Byrosë Kombëtare te Hetimit. LSI partneri kryesor në qeveri me socialistët deklaroi menjëherë mbështetjen e plotë. Nënkryetari i saj Petrit Vasili, njëherësh dhe kreu i grupit parlamentar, tha se “Ne e mbështesim …

Më shumë