KRYEFAQJA » Tag Archives: deme

Tag Archives: deme

Francë; Shpërthim në centralin bërthamor

shperthim, centrali berthamor, france, sot, bota, deme

Autoritetet franceze kanë njoftuar për një shpërthim në një termocentral bërthamor, por duke sqaruar se nuk ka rrezik për rrjedhje radioaktive. Qeveria vendore e rajonit Manche, njoftoi se situata pas shpërthimit të sotëm në termocentralin Flamanvill në bregdetin veriperëndimor të Francës, është nën kontroll. Termocentrali, që menaxhohet nga kompania shtetërore, …

Më shumë

Tërmeti i fuqishëm në Japoni; Pasojë e tsunamit të 2011-ës

japoni, termet, pasoje, tsunami, deme, shkaterrim

Nje termet prej 7.3 ballësh sipas shkallës Rihter që goditi Japoninë gjatë natës, u konstatua se ishte pasgoditje e tërmetit të rëndë të vitit 2011. Autoritetet njoftuan se lëshuan paralajmërim për rrezik në rajonin Fukushima, pasi parashikuan tsunami. Valët me lartësi prej një metër goditën bregdetin po pa shkaktuar deme, …

Më shumë

Tërmet i fortë në Itali

Tërmet i fortë në Itali

Një lëkundje e fortë tërmeti është regjistruar sërish në Italinë Qendrore mëngjesin e së dielës. Sipas të dhënave tërmeti ka patur një fuqi prej 6.1 ballësh, dhe ka rënë në orën 07:41. Epiqendra e tij ka qenë në zonën pranë Norcias me thellësi 10 km. Mediat italiane raportojnë për shembje …

Më shumë