KRYEFAQJA » Tag Archives: erdogan

Tag Archives: erdogan

Putin uron Erdogan për fitoren e referendumit

putin, erdogan, Putin uron Erdogan, për fitoren e referendumit

Presidenti Putin ka telefonuar homologun e tij Erdogan dhe e ka uruar për fitoren e referendumit që i hap rrugën ndryshimeve kushtetuese. Burime afër presidentit turk bëjnë me dije se gjatë bisedës telefonike është folur edhe për përshpejtimin e përpjekjeve për normalizimin e marrëdhënieve dypalëshe dhe për rëndësinë e bashkëpunimit …

Më shumë

Referendumi në Turqi, Trampi uron Erdogan, por protestat vazhdojnë

Referendumi në Turqi, Trampi uron Erdogan, por protestat vazhdojnë

Presidenti amerikan Donald Trump ka uruar homologun turk Recep Tayip Erdogan për fitoren në referendumin e së dielës, që i jep atij më shumë pushtet në krye të vendit. Në një bisedë telefonike të zhvilluar, Trump gjithashtu falenderoi Erdogan për mbështetjen ofruar Amerikës për bombardimin e bazës ajrore siriane më …

Më shumë

Ankara, Erdogan pret Tillerson

Ankara, Erdogan pret Tillerson

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, priti sot ne Ankara Sekretarin amerikan te Shtetit, Reks Tillerson, i cili po kryen vizitën e tij të parë zyrtare në këtë vend. Takimi me dyer të mbyllura u zhvillua në pallatin presidencial kurse zoti Tillerson është përfaqësuesi më i lartë i adminitratës Tramp …

Më shumë

Erdogan: “Po”-ja në referndum, përgjigjia më e mirë, për Evropën “fashiste dhe mizore”

Erdogan: "Po"-ja në referndum, përgjigjia më e mirë, për Evropën “fashiste dhe mizore”

Presidenti turk, Reçep Taip Erdogan ka thënë se vota “Po” në referendumin e 16 prillit, është përgjigja më e mirë, në atë që ai e quajti Evropë “fashiste dhe mizore”. “Kjo Evropë, si e para Luftës së Dytë Botërore, është raciste, fashiste dhe mizore, një Evropë anti-islam dhe anti-Turqi”, tha …

Më shumë

Vazhdon tensioni mes Gjermanisë dhe Turqisë

Vazhdon tensioni mes Gjermanisë dhe Turqisë

Gjermania kritikoi presidentin turk se ka “kaluar kufirin” duke akuzuar personalisht Kancelaren  Merkel për praktika “naziste”, ndërkohë që marrëdhëniet mes dy vendeve vazhdojnë të acarohen. Marrëdhëniet mes Ankarasë dhe Berlinit në veçanti, dhe Bashkimit Evropian, në tërësi, po kalojnë një krizë të thellë me afrimin e referendumit të 16 prillit për …

Më shumë