KRYEFAQJA » Tag Archives: ballkani perendimor

Tag Archives: ballkani perendimor

PPE mblidhet në Maltë

PPE mblidhet në Maltë

Partitë Popullore Evropiane, në kongresin që nisi të mërkurën në Maltë, do të miratojë një rezolutë mbi Ballkanin Perëndimor, e cila thekson se e ardhmja e këtij rajoni është në Bashkimin Evropian. Rezoluta do të diskutohet dhe miratohet gjatë kongresit plenar dy ditor. Dokumenti thekson se perspektiva për inkuadrimin e …

Më shumë

Parandalimi dhe rehabilitimi i të kthyerve nga rajonet e luftës, sfida për vendet Ballkanit

Parandalimi dhe rehabilitimi i të kthyerve nga rajonet e luftës, sfida për vendet Ballkanit

Takimi i tretë i rregullt i Europës Juglindore (EJL) pikë fokale kombëtare (PFK) për luftën ndaj radikalizmit dhe ekstremizmit të dhunshëm (CVE) dhe luftëtarët e huaj terroriste, u mbajt të mërkurën në Shkup. Takimi është organizuar nga Këshilli për Bashkëpunim Rajonal (KBR), me mbështetjen e Ministrisë së Punëve të Jashtme …

Më shumë

Uashington, Bushati takohet me Stoltenberg: Të përmirësojmë mjedisin e sigurisë në rajon, në përgjigje të faktorëve destabilizues në Ballkanin Perëndimor

Uashington, Bushati takohet me Stoltenberg: Të përmirësojmë mjedisin e sigurisë në rajon, në përgjigje të faktorëve destabilizues në Ballkanin Perëndimor

Ministri i jashtëm shqiptar Ditmir Bushati është takuar në Uashington me  Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg. Sikurse njofton vetë zoti Bushati nëpërmjet rrjetit social Fejsbuk, gjatë takimit që është zhvilluar në ambientet e Ambasadës shqiptare në Uashington, sekretari Stoltenberg i ka kushtuar vëmëndje të posaçme zhvillimeve të fundit …

Më shumë

Genoveva Ruiz-Calavera, emri i parë i përzgjedhur mes anëtarëve të Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit të “Vettingut”

Genoveva Ruiz Calavera

Tashmë që Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit për procesin e “Vettingut” ka një emër të konfirmuar, duket se procesi i votuar njëzëri në parlamentin shqiptar do të nisë seriozisht një rrugëtim të konsideruar sa të pamundur në fillim të tij, tani model për rajonin. Genoveva Ruiz-Calavera e bërë publike nga media …

Më shumë

Procesi i anëtarësimit në BE duhet të lidhet me zhvillimin e rajonit

Samiti i 11 dhjetorit, vlerësime pozitive, por jo çelje negociatash për Shqipërinë

“Kur është fjala për zgjerimin, “çdo gjë po shkon mirë”, është e vetmja politikë e cila nuk do të funksionojë”, tha Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal (KBR), Goran Svilanoviç, duke folur në panelin “Anëtarësimi në BE: rruga e gjatë nga vizioni në realitetn, në Samitin për Ballkanin …

Më shumë

Merkel fton Ramën në Berlin

Merkel fton Ramën në Berlin

Kryeministri Edi Rama mbërrin në Berlin në një ditë të shënuar, Festën e Flamurit me ftesë të kancelares Angela Merkel. Kjo ftese vjen për marrjen e mundshme të njoftimit për çeljen e negociatave të antarësimit të Shqipërisë me BE. Ai do pritet me truproja nderi në Aeroportin Tegel të Berlinit. …

Më shumë

Shqipëria kërkon iplementimin e reformës me çeljen e kapitujve 23 dhe 24

Shqipëria kërkon iplementimin e reformës me çeljen e kapitujve 23 dhe 24

Implementimi i Reformës në Drejtësi, tashmë të miratuar, do të kryhet nëpërmjet çeljes së bisedimeve mbi kapitujt 23 dhe 24 të tyre. Kërkesa është bërë nga ministrja e integrimit Gjosha në takimin informal të Ministrave dhe Sekretarëve të Shteteve për Çështjet Europiane në Sllovaki, ku ishte i pranishëm edhe Komisioneri …

Më shumë

Van Der Bellen: Austria do të vazhdojë mbështetjen per integrimin evropian të Ballkanit Perëndimor

I gjelbri Van der Bellen betohet si president i Austrisë

Presidenti i sapozgjedhur austriak, Aleksander Van der Bellen deklaroi se si kryetar shteti do të punonte për të mbështetur Ballkanin Perëndimor në rrugën drejt Bashkimit Evropian. ”Asnjë shtet tjetër nuk ka marrëdhënie kaq të ngushta historike dhe ekonomike me Ballkanin Perëndimor se Austria”, theksoi presidenti Van der Bellen. ”Si president …

Më shumë