KRYEFAQJA » Tag Archives: Brexit

Tag Archives: Brexit

Ambasada britanike në Tiranë do të dyfishojë personelin e vet diplomatik dhe do të vendosë atasheun ushtarak me seli

Ambasada britanike në Tiranë do të dyfishojë personelin e vet diplomatik dhe do të vendosë atasheun ushtarak me seli

Britania e Madhe do të presë Samitin e nismës së Berlinit për Ballkanin perëndimor vitin e ardhshëm. Ambasadori i Britanisë në Tiranë Duncan Norman e deklaroi njoftimin e kryeministres britanike javën e kaluar, në një takim të mbajtur nga Instituti i Studimeve Ndërkombëtare në Tirane. Mbretëria e Bashkuar e di …

Më shumë

Britani: Parlamenti voton Brexit

Dhoma e Lordëve ka kaluar ligjin e Brexit, duke i hapur kështu rrugën qeverisë për të aktivizuar nenin 50 të Traktatit të Lisbonës, për largimin e Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi Evropian. Projekt-ligji pritet të marrë edhe pëlqimin mbretëror ditën e sotme në mënyrë që të bëhet ligj. Teorikisht kryeministrja …

Më shumë

Brexit, parlamenti britanik nis debatin

Brexit, parlamenti britanik nis debatin

Parlamenti britanik filloi të debatojë projektligjin që autorizon qeverinë të fillojë negociatat për daljen nga Bashkimi Evropian. “Esenca e këtij projektligji qëndron mbi një çështje shumë të thjeshtë. Ai i besojmë ne popullit apo jo?”, deklaroi para deputetëve ministri i ngarkuar për Brexit, David Davis, duke aluduar për rezultatin e …

Më shumë

Britani; Gjykata Supreme vendos kush ka të drejtë të votojë për procesin e Brexit

brexit, procesi, parlamenti vendos, gjykata, bota

Gjykata Supreme e Britanisë ka vendosur se vetëm Parlamenti ka të drejtë të votojë nenin 50 për të nisur zyrtarisht procesin e Brexit, para se të vihet në zbatim nga Kryeministria May. Vendimi shënon një goditje të rëndë për qeverinë konservatore, e cila kishte kërkuar të anashkalonte legjislativin. Gjykata më …

Më shumë