KRYEFAQJA » Tag Archives: Francë

Tag Archives: Francë

Presidencialet franceze, Makroni favorit

makron- le pen

Balotazhi i 7 majit për zgjedhjet presidenciale franceze do të zhvillohet përfundimisht mes kandidatit të qendrës Emanuel Makron dhe udhëheqëses së ekstremit të djathtë Marin le Pen. Të dy fituesit e raundit të parë u shprehën se zgjedhjet janë historike, pasi përmbysën elitën tradicionale politike të republikanëve dhe socialistëve. Makroni …

Më shumë

Debati presidencial në Francë

debati presidencial, france, bota

Ndërsa Franca shkon drejt zgjedhjeve presidenciale, kandidatët për kreun e ‘Champs Elysee’ zhvilluan debatin e parë televiziv. Siguria, emigracioni, feja ishin pikat kryesore ku kandidatja e Frontit Nacional Le Pen, socialisti Benoit Hamon, kandidati i qendrës së djathtë Fillon, Jean-Luc Mélenchon i së majtës alternative dhe lideri i qendrës Emmanuel …

Më shumë