KRYEFAQJA » Tag Archives: debore

Tag Archives: debore

Proçesi mësimor në vend në kushtet e të ftohtit

shkollat ne vend, mbyllen, ftohte, ngrica, tubacione te ngrira, debore, veshtiresi, pa ngrohje

Pas mbylljes dyjavore të shkollave, në gjithë vendin ka filluar proçesi mësimor, dhe Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolli, deklaroi nga Shkodra se ky proçes po vijon normalisht. “Edhe pse kemi të bëjmë me një situatë dëbore, mësimi vazhdon normalisht nëpër shkolla falë mësuesve të përkushtuar.”- u shpreh Ministrja. Por megjithëse …

Më shumë

Situata e akseve rrugore në vend

shqiperi, debore, akse rrugore, rruge, qytete, ngrice, zinxhire

Ministria e Transporteve ka bërë të ditur situatën më të fundit të akseve rrugore në vend. Të gjitha rrugët kryesore janë qarkullueshme, por në disa prej tyre është e nevojshme vendosja e zinxhirëve. Sipas njoftimit zyrtar të Ministrisë së Transporteve, ka përmirësim në qarkullimin e akseve në rajonet e të …

Më shumë

Bora dhe mjegulla vështirësojnë qarkullimin në Gjirokastër

gjirokaster, rruge, akse, qarkullim, vendi, debore

Në qarkun e Gjirokastrës, veç borës e akullit qarkullimi u vështirësua edhe për shkak të mjegullës, ndaj dhe policia mori masa shtesë. Blerim Berbati, Pergjegjës i Qarkullimit Rrugor tha: “Kemi shtuar menjëherë prezencën e patrullave të policisë prej rasteve të rënieve në ngricë menjëherë.” Ata që qarkulluan sot në rrugët kombëtare …

Më shumë

Saranda vishet me dëborë

Saranda vishet me dëborë

Për të dytën ditë me rradhë Saranda, qyteti më jugor i Shqipërisë, ka provuar dëborën e munguar prej dekadash. Të mërkurën në mëngjes trashësia ka arritur në 10 centimetra. Shtabi i Emergjencave Civile në qytet e përshkruan situatën e si jo vetëm të rrallë, por edhe të vështirë. Rrugët e …

Më shumë

Gjendja e akseve rrugore në vend

Temperaturat e ulta të nisura pas ndërprerjes së rreshjeve të dëborës kanë vështirësuar jetesën e banorëve në zonat më të prekura nga moti i ftohtë, dhe sidomos qarkullimin rrugor në zonat rurale. Pavarësisht masave nga emergjencat civile ende ka akse rrugore nëpër fshatra të njësive administrative në zona të thella …

Më shumë