KRYEFAQJA » Tag Archives: BE

Tag Archives: BE

Hahn: perspektiva e anëtarësimit në BE të jetë e fortë dhe e besueshme në Ballkanin Perendimor

hahn

Zgjerimi i Bashkimit Evropian, me të gjitha kushtet dhe kriteret, është politika më e mirë e sigurisë që unioni ka pasur ndonjëhere, por kjo nuk është gratis. Kështu është shprehur komisoneri për zgjerim dhe fqinjësi të mirë Johanes Hahn gjatë një fjalimi në Univeristetin Prinston. Hahn ka saktësuar se eshtë …

Më shumë

NATO thirrje politikës maqedonase: Zhbllokoni procesin dhe formoni qeverinë

NATO thirrje politikës maqedonase: Zhbllokoni procesin dhe formoni qeverinë

Aleanca e Atlantikut të Veriut, u ka bërë thirrje liderëve politikë në Maqedoni ta respektojnë rezultatin e zgjedhjeve, në mënyrë që të gjejnë zgjidhje të shpejtë për zhbllokimin e procesit dhe të formojnë një qeveri funksionale dhe efektive. Kreu i Zyrës së NATO-s në Shkup Gorazd Bartol,  gjithashtu tërhoqi vërejtjen …

Më shumë

Përpunuesit e peshkut kërkojnë rritjen e kuotave për eksport

Përpunuesit e peshkut kërkojnë rritjen e kuotave për eksport

Me rritjen e aktivitetit të përpunimit dhe konservimit të peshkut, ku aktualisht në tregun shqiptar operojnë 10 kompani, drejtues të këtyre ndërmarrjeve shprehen se kanë nevojë për hapësira më të mëdha eksporti për në vendet e bashkimit Europian, ndërsa kërkojnë rritjen e kuotave të eksportit të peshkut të përpunuar dhe …

Më shumë

BE vendeve anëtare: Masa nëse refuzoni sistemimin e refugjatëve

BE vendeve anëtare: Masa nëse refuzoni sistemimin e refugjatëve

Bashkimi Evropian paralajmëroi se mund të fillojë të marrë masa kundër vendeve anëtare nëse vazhdojnë të refuzojnë pjesëmarrjen në planin e organizatës për sistemimin e refugjatëve. Vetëm dy vende: Finlanda dhe Malta, i kanë respektuar detyrimet sipas programit, ndërsa dhjetra mijëra refugjatë vazhdojnë të jenë bllokuar në vendet e jugut …

Më shumë

Rama takohet me ambasadorët

Rama takohet me ambasadorët

Në Shqipëri komuniteti ndërkombëtar duket se po riaktivizon përpjekjet e tij për të zgjidhur krizën në të cilën kanë hyrë marrëdhëniet mes maxhorancës së majtë dhe opozitës së djathtë, pasi kjo e fundit po këmbëngul në dorëheqjen e kryeministrit Rama dhe krijimin e një qeverie teknike që do të çojë …

Më shumë