KRYEFAQJA » Tag Archives: cmimi

Tag Archives: cmimi

Buxhuku : “ Te krijohet një ent rregullator për energjinë”

Cmimi, gazi i lengshem, rritet cmimi, ent rregullator i energjise,

Rritja për të tretën herë brenda dy muajsh e çmimit të gazit të lëngshëm për automjetet sipas administratorit të përgjithshëm të konfindustrias, Gjergj Buxhuku, dikton si domosdoshmëri ngritjen e një enti të posaçëm për tregun e karburanteve. “Do të ishte e arsyeshme qe së pari, tregu i karburantëve të vihej nën …

Më shumë

Obama nderon me çmimin “Lider botëror për paqe” Baba Edmond Brahimajn

Obama nderon me çmimin "Lider botëror për paqe" Baba Edmond Brahimajn

Presidenti amerikan Barak Obama, ka vlerësuar kryegjyshin Botëror të Bektashinjve, Haxhi Baba Edmond Brahimaj me çmimin “Lider botëror për paqe”. Baba Edmond Brahimaj tha se ndjehet i nderuar për këtë çmim, ndërsa bëri apel për tu bashkuar të gjithë në luftën kundër terrorizmit. “Të gjithë jemi të ndërgjegjshëm që egërsia …

Më shumë

Shpallen fituesit e çmimit “Nobel” në fizikë

nobel, cmimi, fizike, fituesit, 2016

Fituesit e Çmimit Nobel 2016 në fizikë hapën derën drejt një botë të panjohur. Tre fizikantët nga Britania kanë zbuluar sekretet e “materies ekzotike”. Shkencëtarët kanë përdorur metoda të avancuara matematikore për të studiuar fazat e pazakonta të materies. Studimet e tyre i hapin rrugë kërkimeve për materiale të reja …

Më shumë

Forumi i Crans Montanas, presidentit Nishani i akordohet “Çmimi i Fondacionit për vitin 2016”

Forumi i Crans Montanas, presidentit Nishani i akordohet "Çmimi i Fondacionit për vitin 2016"

Forumi i Crans Montanas i mbajtur ditët e fundit në Vienë, ka zhvilluar një ceremoni të veçantë ku ka ndarë “Çmimin e Fondacionit për vitin 2016”. Ai u akordohet liderëve të ndryshëm evropianë dhe botërorë, në shenjë mirënjohje dhe vlerësimi për angazhimin publik në promovimi e vlerave demokratike dhe një …

Më shumë

Filmi me temë varfërinë në Evropë, fiton Palmën e Artë në Festivalin e Kanës

Regjistori britanik Ken Loç u shpall fituesi i Palmës së Artë në Festivalin e Kanës për filmin e tij dramatik “Unë, Daniel Blejku”, me temë varfërinë që shkaktoi kriza në Evropë. Regjisori 80- vjeçar la pas në këtë garë konkurrentët gjermanë dhe amerikanë që pretendonin çmimin më të lartë të …

Më shumë

Protesta për rritjen e çmimit të biletave dhe aboneve të urbanëve , Veliaj sqaron

Këshilltarët e djathtë të bashkisë së Tiranës depozituan në Gjykatën Administrative të Apelit vendimin e bashkisë së Tiranës për rritjen e çmimit të biletës nga 30 lekë në 40 lekë.

Qytetarë të Tiranës kanë protestuar të hënën para godinës së bashkisë, kundër rritjes me 10 lekë të çmimit të biletës së autobuzave urbanë. Organizatorë kanë qenë aktivistë të të drejtave të njeriut. Protestuesit kanë kundërshtuar gjithashtu edhe anulimin e vendimit për koncensionin e parkingjeve, miratuar në fund të vitit të …

Më shumë