KRYEFAQJA » Tag Archives: fëmijët

Tag Archives: fëmijët

Gjermani: Fëmijët e emigrantëve shqiptarë mësojnë gjuhën e nënës

Janë fëmijë emigrantësh shqiptarë që jetojnë prej vitesh në Dortmund të Gjermanisë, por lidhjet me Shqipërinë dhe gjuhën shqipe mundohen ti mbajnë gjallë. Anisa me origjinë nga Shkodra është një prej tyre dhe së bashku me një grup mësuesish dhe nxënësish që studiojnë shqip në shkollat gjermane , po viziojnë …

Më shumë

Mesazhi i Papës për Krishtlindje: Të kemi më shumë mëshirë për fëmijët që vuajnë nga luftërat dhe varfëria, por edhe për ata të cilët “nuk i lënë të lindin”

papa, krishtlindje, 2016

Papa Françesku u kërkoi 1,2 miliardë katolikëve në mbarë botën të kenë më shumë mëshirë për fëmijët që vuajnë nga luftërat dhe varfëria, por edhe për ata të cilët “nuk i lënë të lindin”, përpara qindra mijëra besimtarëve të mbledhur në Bazilikën e Shën Pjetrit në Vatikan për të marrë …

Më shumë

Tirana feston 1 qershorin

1 Qershori , Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve , e gjeti kryeqytetin në një atmoferë festive që veç fëmijët dinë ta krijojnë. Epiqendra e festes ishte parku i liqenit arfticial. Ashtu siç kishte premtuar, dhurata e bashkisë së Tiranës për fëmijët në këtë ditë ishte parku i ri i lojrave . …

Më shumë