KRYEFAQJA » Tag Archives: greqia

Tag Archives: greqia

Kocias takohet me Bushatin: Maqedonia e ka të nevojshme të reflektojë

Shqipëria dhe Greqia kërkojnë një reflektim të shpejtë në funksion të stabilitetit dhe të ardhmes europiane të Maqedonisë. Ministrat e jashtëm të të dy vendeve që u takuan të enjten në Athinë me ftesë të ministrit të jashtëm Kocias, diskutuan mbi zhvillimet më të fundit në rajon, veçanërisht mbi situatën …

Më shumë

Bullgaria, Greqia dhe Turqia me një qendër të përbashkët kontakti në pikëkalimin bullgaro-turk

Bullgaria, Greqia dhe Turqia me një qendër të përbashkët kontakti

Bullgaria, Greqia dhe Turqia kërkojnë të forcojnë bashkëpunimin mes forcave të tyre të policisë, me hapjen e një qendre të re të kontaktit. “Ministrat e Punëve të Brendshme dhe zyrtarë të doganave nga të tre vendet fqinje inaguruan formalisht qendrën në kufirin bullgaro-turk”.“Kjo zyrë do të ndihmojë në analizimin e …

Më shumë

Meta në Athinë: Greqia edhe Shqipëria të përqëndrohen tek e ardhmja e përbashkët

Meta në Athinë: Greqia edhe Shqipëria të përqëndrohen tek e ardhmja e përbashkët

Kreu i parlamentit shqiptar Ilir Meta, në krye të një delegacioni parlamentar gjendet në Athinë i ftuar nga Presidenti i Parlamentit të Greqisë z. Nikolaos Voutsis. Vizita e zotit Meta zhvillohet në një moment disi të tensionuar në marrëdhëniet mes dy vendeve, për shkak të sjelljes në vemendje nga BE …

Më shumë

NATO: Maqedonia në Aleancë kur të zgjidhi çështjen e emrit me Greqinë

NATO: Maqedonia në Aleancë kur të zgjidhi çështjen e emrit me Greqinë

Samiti i Varshavës në komunikatën përfundimtare të vendeve anëtare të NATO-s, përsëriti ftesën që Maqedonia të bëhet anëtare e aleancës sapo të gjendet zgjidhja me Greqinë për mosmarrëveshjet për emrin. NATO-ja bën thirrje gjithashtu edhe për reforma në fushën e gjyqësorit dhe të medias si edhe respektimin e Marrëveshjes së Përzhinos. …

Më shumë

Greqia kërkon ndëshkime për vendet që u mbyllën dyert refugjatëve

Në prag të samitit të sotëm të Turqisë me Bashkimin Evropian për çështjen e emigrantëve, Greqia ka këmbëngulur që në këtë takim të caktohen sanksione për vendet anëtare të cilat në mënyrë të njëanshme kanë vendosur të mbyllin kufijtë e tyre për hyrjen e refugjatëve. Zëvendësministri grek i Mbrojtjes, Dimitris Vicas, i cili …

Më shumë