KRYEFAQJA » Tag Archives: Brazil

Tag Archives: Brazil

Zjarr masiv në Brazil

favela, lagje e varfer, zjarr mmasiv, brazil, bota, tragjedi, 50 te vdekur

Një zjarr masiv shkatërroi të paktën pesëdhjetë shtëpi në një lagje të varfër të qytetit brazilian Sao Paolo. Shkaku i zjarrit ende nuk dihet. Dhjetëra zjarrfikës mbërritën në vendngjarje dhe arritën ta shuajnë zjarrin para se të përfshinte gjithë lagjen kryesisht me baraka druri. Fatmirësisht nuk u shënuan viktima. Por …

Më shumë

Brazil, alarm nga ethet e verdha

Brazil, alarm nga ethet e verdha

Ministria braziliane e Shëndetësisë porositi 11,5 milionë vaksina kundër etheve të verdha, pasi vendi po përballet me shpërthimin më të rëndë të kësaj sëmundjeje që prej vitit 2000. 70 raste, përfshirë 40 viktima, janë konfirmuar zyrtarisht, kryesisht në zonat rurale në shtetin e Minas Gerais. Më shumë se 300 raste …

Më shumë

Indi, Samit i vendeve të BRIKS

Indi, Samit i vendeve të BRIKS

Në resortin turistik indian Goa nisi të shtunën samiti i 5 vëndeve të njohura me shkurtesen BRIKS, në nivelin më të lartë, atë të presidentëve apo shefave të qeverive. BRIKS është shkurtesa e grupit të përbërë nga Brazili, Rusia, India, Kina dhe Afriaka e Jugut, shtete që përfaqësojnë 3 miliardë …

Më shumë