KRYEFAQJA » Tag Archives: Britania

Tag Archives: Britania

Dastis: Britania e Madhe ka nevojë të qetësohet rreth çështjes së Gjibraltarit

Britania duhet të qetësoje tonet mbi Gjibraltarin, ka thënë ministri i jashtëm i Spanjës Alfonso Dastis duke u shprehur i habitur nga agresiviteti i Mbretërisë në lidhje me mosmarrëveshjet mbi ishullin, i njohur gjithmonë si “molla e sherrit” mes dy vendeve. “Qeveria spanjolle është e befasuar nga toni i komenteve …

Më shumë

Tramp: Nato është e vjetruar!

trump, britania, dalja nga be, nato, interviste, presidenti shba

Presidenti i zgjedhur Donald Tramp ngjalli polemika e reagime të forta pas një interviste ku preku temat më të nxehta të sigurisë, NATON, Rusinë, terrorizmin emigracionin dhe daljen e Britanisë nga BE-ja. Duke folur për gazetën britanike Tajms dhe ate gjermane Bild, Trampi u shpreh: “E kam thënë prej kohësh …

Më shumë

Xhonson:Mbretëria e Bashkuar do të mbetet e përfshirë në diplomacinë dhe politikën Europiane

Britania do të qëndroje një fuqi e dedikuar europiane edhe pasi të largohet nga Bashkimi Europian. Në takimin e OSBE-së që po zhvillohet në Gjermani, sekretari i jashtëm britanik Boris Xhonson tha se Breksit nuk do ta hiqte Britaninë nga kontinenti, ndërsa theksoi se pjesëmarrja e tij në këtë takim …

Më shumë

Estonia merr presidencën e BE-së në 2017-ën, pas daljes së Britanisë nga blloku

Estonia do të marrë presidencën e radhës së Bashkimit Evropian në fund të vitit 2017, pasi Britania vendosi të largohet nga BE-ja, ka njoftuar mbrëmë vonë Bashkimi Evropan. Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së kanë arritur një marrëveshje të gjërë më 20 korrrik, që presidenca e Estonisë të bëhet 6 …

Më shumë

Rama: Europa me e dobët, ndërsa Britania aspak më e fortë, Shqipëria nuk ka asnjë rrugë tjetër nga kjo e integrimit europian!

Rama: Europa me e dobët, ndërsa Britania aspak më e fortë, ndërsa Shqipëria nuk ka asnjë rrugë tjetër nga kjo e integrimit europian!

Kryeministri Edi Rama ka shprehur të premten në mbrëmje vlerësimet e tij rreth rezultateve të referendumit në Britaninë e Madhe, ku me shumicë votash u vendos dalja e vendit nga Bashkimi Europian. Në analizën që mban titullin “BRITANIA, BASHKIMI EUROPIAN, SHQIPËRIA” që zoti Rama ka zgjedhur ta botojë në faqen …

Më shumë