KRYEFAQJA » Tag Archives: drejtesia

Tag Archives: drejtesia

Shqipëri – Francë, grupe të përbashkëta hetimore për terrorizmin dhe krimin e organizuar

Shqipëria dhe Franca do të kenë grupe të përbashkëta punë për të luftuar krimin e organizuar dhe terrorizmin. Pas një konference të përbashkët për shtyp, Ministri Sajmir Tahiri dhe homologun i tij francez Bruno Le Roux, deklaruan se në 28 mars pritet të nënshkruhet strategjia e re mes dy vëndeve. …

Më shumë

Ambasadori Lu akuzon kryeprokurorin Llalla: Ka folur me zë të lartë kundër Reformës në Drejtësi

SHBA premton: Reforma në Drejtësi do të jetë e sukseshme pavarësish presioneve dhe frikësimit!

Ambasadori i SHBA në Tiranë, Donald Lu, ka ndërmarrë të enjten sulmin më të ashpër që kur ka nisur debati për Reformën në Drejtësi në Shqipëri. Në fokus është vënë me emër të përveçëm Prokurori  i Përgjithshëm, Adriatik Llalla, i cili është akuzuar se është kundër kësaj reforme. Gjatë konferencës …

Më shumë

Dobrushi: Fondacioni “Soros” pjesë e ekspertizës për Reformën në Drejtësi

Dobrushi: Fondacioni "Sorros" pjesë e ekspertizës për Reformën në Drejtësi

Drejtori ekzekutiv i Fondacionit “Soros” në Shqipëri Andi Dobrushi, deklaroi të mërkurën në Tiranë se kjo organizatë është ftuar nga Parlamenti i Shqipërisë për të qënë pjesë e ekspertizës gjatë hartimit të ligjeve për Reformën në Drejtësi. Zoti Dobrushi deklaroi se spekullimet që janë bërë në media apo segmente të …

Më shumë

Shrëder Metës: Përshpejtoni reformat!

Shrëder Metës: Përshpejtoni reformat!

Komuniteti ndërkombëtar vazhdon të këshillojë Shqipërinë të përshpejtojë hapat drejt procesit të negociatave për anëtarësim në BE. Në Tiranë që prej ditës së hënë ndodhet ish kancelari gjerman Gerhard Shrëder dhe bashkë me të raporteri për Shqipërinë pranë Parlamentit Evropian Knut Flekenstein. Zoti Shrëder u prit të martën nga kreu …

Më shumë

Bushati: Lirimi i Sheshelit, lajm i keq per drejtësinë ndërkombëtare

Bushati: Lirimi i Sheshelit, lajm i keq per drejtësinë ndërkombëtare

Ministri i jashtëm shqiptar, Ditmir Bushati, e cilësoi një lajm të keq për drejtësinë ndërkombëtare dhe viktimat e luftërave në ish-Jugosllavi, vendimin e Gjykatës së Hagës për shpalljen të pafajshëm të Vojislav Sheshel. “Sot një lajm i keq për drejtësinë ndërkombëtare dhe viktimat e luftërave të ish-Jugosllavisë. Tribunali Penal Ndërkombëtar …

Më shumë

Rama: Nuk ka asnjë minutë për të humbur, dhimbjet nuk mund t’i ndajmë me gjeneratën tjetër

Rama bën bilancin: Optimizëm, por pa brohoritur!

Pak më shumë se dy vjet pas ardhjes në pushtet, kryeministri socialist Edi Rama ka përsëritur vendosmërinë për vazhdimin e reformave të gjithanshme në vend. Duke folur të shtunën në mbrëmje në pritjen tradicionale të fundvitit me trupën diplomatike të akredituar në Shqipëri, ai tha se “Ne kemi ardhur në …

Më shumë