KRYEFAQJA » Tag Archives: Etna

Tag Archives: Etna

Aktivizohet vullkani Etna në Sicili

Vullkani aktiv Etna i cili ndodhet në ishullin e Siçilisë në jug të Italisë ka shpërthyer sërish duke nxjerrë hi dhe llavë. Vullkani Etna prej muajsh nuk ka qenë aktiv po u aktivizua papritur dhe Instituti Kombëtar i Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë ka dhënë alarmin portokalli përreth zonës së vullkanit. Megjithatë, …

Më shumë

Etna aktivizohet sërish

Vullkani më i lartë i Evropës, Etna është aktivizuar sërish. Etna, 3300 metra e lartë, është vullkani më aktiv i kontinentit, që shpërthen disa herë gjatë vitit. Qindra mijëra turistë nga gjithë bota shkojnë në Siçili për të parë krateret e Etnës. Por vetëm pak janë me fat që të …

Më shumë