KRYEFAQJA » Tag Archives: Australi

Tag Archives: Australi

Australi, priftërinjt katolike të përfshirë në abuzime seksuale

Australi, priftërinjt katolike të përfshirë në abuzime seksuale

Hetimet kanë treguar se 7 për qind e priftërinjve të Kishës Katolike në Australi akuzohen për abuzim seksual gjatë viteve  1950 dhe 2010. Këto të dhëna janë publikuar nga Komisioni shtetëror për përgjigjet institucionale të abuzimeve seksuale të fëmijëve. “Hetimi tregoi se në periudhën mes vitit 1980 dhe 2015 gjithsej …

Më shumë

Ermonela josh skenën dhe median në Australi

ermonela jaho, australi, soprano, fame boterore, muzike, kulture, art, opera, traviata

Ermonela Jaho, ka kaluar me sukses provën gjenerale në Traviatën që pritet të jetë suksesi i radhës në Operan e Sidneyt. Televizioni australian “7 neës” transmetoi një shërbim televiziv dedikuar sopranos shqiptare me fjalët: Sopranoja e njohur ndërkombëtarisht Ermonela Jaho përfundoi me sukses provën gjenerale për debutin e saj në …

Më shumë

Australi: Shkencëtarët në alarm për vdekjen më të madhe të koraleve në brezin e madh koralor të paqësorit

Shkencëtarët australianë kanë vënë alarmin për vdekjen më të madhe të koraleve të regjistruar ndonjëherë në brezin e madh koralor të paqësorit. Qendra për Kërkimin e Koraleve në Australi tha se zona e prekur më rëndë është një brez 700-kilometërsh në veri. Specialistët e mjedisit thonë se, falë mbrojtjes dhe …

Më shumë