KRYEFAQJA » Tag Archives: çështja çame

Tag Archives: çështja çame

Meta për “Kathimerini”, “Të përballemi me plagët”

Meta për "Kathimerini", "Të përballemi me plagët"

Kreu i parlamentit shqiptar Ilir Meta, i cili pak ditë më parë zhvilloi një vizitë zyrtare në Athinë, ka deklaruar se marrëdhëniet mes dy vendeve janë marrëdhënie shekujsh miqësie, dhe pavarësisht krizës ekonomike dhe momenteve të vështira që kanë kaluar qytetarët grekë, Greqia mbetet një prej partenëreve kryesorë tregtarë me …

Më shumë

Idrizi: Nëse nuk lejohen ndërtimet e varrezave të të rënëvë në Çamëri, asnjë arkëmort grek nuk do të ketë në Shqipëri

Idrizi: Nëse nuk lejohen ndërtimet e varrezave të të rënëvë në Çamëri, asnjë arkëmort grek nuk do të ketë në Shqipëri

“Çështja çame” edhe njëherë është ngritur në parlamentin shqiptar. Ka qenë nënkryetari i parlamentit Shpëtim Idrizi, njëherësh dhe kryetari i PDIU, që në seancën parlamentare të së enjtes është shprehur me me tone kritike ndaj deklarimeve të kreut të parlamentit Ilir Meta gjatë vizitës së fundit në Athinë. “Unë shpresoja …

Më shumë

Meta në Athinë: Greqia edhe Shqipëria të përqëndrohen tek e ardhmja e përbashkët

Meta në Athinë: Greqia edhe Shqipëria të përqëndrohen tek e ardhmja e përbashkët

Kreu i parlamentit shqiptar Ilir Meta, në krye të një delegacioni parlamentar gjendet në Athinë i ftuar nga Presidenti i Parlamentit të Greqisë z. Nikolaos Voutsis. Vizita e zotit Meta zhvillohet në një moment disi të tensionuar në marrëdhëniet mes dy vendeve, për shkak të sjelljes në vemendje nga BE …

Më shumë

Koçijançiç: Shqipëria dhe Greqia të diskutojnë dhe të shmangin keqkuptimet mbi çështjet më të rëndësishme

Koçijançiç: Debati politik duhet të zhvillohet brenda parlamentit dhe jo jashtë tij

Komisioni Europian nxit dialogun mes Shqipërisë dhe Greqisë për të diskutuar për çështjet e mbartura mes dy vendeve, duke i inkurajuar që të shmangin keqkuptimet e mundshme mbi çështjet më të rëndësishme. Ky është thelbi i deklaratave të zëdhënëses Maja Koçijançiç, e cila u pyet nga gazetarët në Bruksel lidhur …

Më shumë

Idrizi: Keqardhje për Greqinë! Çështja çame është çështje të drejtash evropiane!

Idrizi: Keqardhje për Greqinë, por çështja çame është çështje të drejtash evropiane

Nënkryetari i parlamentit shqiptar Shpëtim Idrizi, njëkohësisht kreu i PDIU, e cila ka si kauz kryesore të saj zgjidhjen e çështjes çame, ka reaguar pasi u mësua se komisioneri Johanes Hahn i kërkoi zyrtarisht Greqisë të trajtojë çështjen çame në kuadër të axhendës së çështjeve të pazgjidhura mes Shqipërisë dhe …

Më shumë

Deklarata e Hahn për çështjen çame, reagon ashpër Athina zyrtare

hahn

Athina zyrtare është përfshirë në replika me BE-në për çështjet mes Shqipërisë dhe Greqisë. Pas qëndrimeve të komisionerit për zgjerimin e negociatave Johanes Hahn në përgjigje të eurodeputetes greke në lidhje me vlerësimin europian në raportin vjetor për Shqipërinë, Athina zyrtare ndryshe nga qëndrimet e ministrit të jashtëm Kocias pas …

Më shumë