KRYEFAQJA » Tag Archives: ekspozitë

Tag Archives: ekspozitë

Shkodër: Ekspozitë “Shkodra familja ime, biçikleta ime, historia ime”

Përtej Marubit, Shkodra ka edhe një traditë tjetër si rrallë qytet tjetër në Shqipëri, një jetë jetuar me biçikletën. E pikërisht 80 vitet e fundit të Shkodrës janë mbledhur në një album fotografik në ekspozitën “Shkodra familja ime, biçikleta ime, historia ime”. 24 fotografi bardh e zi të realizuara që …

Më shumë

Java e trashëgimisë kulturore, fotografi të Ikonografisë Onufri ekspozohen në Lushnje

onufri, muzeu ne lushnje, muzeu historik lushnje, ekspozite, berat, lajme kulture, etnografi

Janë 40 fotografi të marra nga muzeu i Ikonografisë Onufri dhe muzeu Etnografik i Beratit që do të ekspozohen për një javë për artëdashësit lushnjarë. Ekspozita e Trashëgimisë kulturore me foto të kulturës sonë popullore që u çel në Lushnje, sipas kuratorëve, synon të ushqej konceptin e muzeve të levizshëm …

Më shumë

Ekspozita në Amsterdam: “Dinastia Marubi – 100 vite fotografi nga një studio shqiptare”

marubi-poster-amsterdam

Dinastia Marubi – 100 vite fotografi nga një studio shqiptare, ky është titulli i ekspozites më të plotë të realizuar ndonjëherë dedikuar tërësisht fotografisë shqiptare. Nga 16 shtatori deri në nëntor FOAM një prej organizatave më të njohura në botë për fotografinë bashkëkohore me seli në Amsterdam do të ekspozojë një përzgjedhje …

Më shumë

Hapet ekspozitë në hollin e Muzeut Historik Kombëtar me foto nga genocidi serb

Rrënqethëse, tronditëse, histori njerëzore dhe dëshmi të një dhune të pashoq janë mbi 200 fotografitë dhe faksimilie dokumentesh të ekspozuara në hollin e Muzeut Historik Kombëtar. Ish-luftëtares së Ushtrisë Clirimtare të Kosovës, ndryshe UÇK, Fetnete Ramosajt i janë dashur të paktën 15 vjet të hulumtoje, të zbuloje e së fundi …

Më shumë