KRYEFAQJA » Tag Archives: Gazetare

Tag Archives: Gazetare

Remzije Sherifi një ndër 10 gratë më të shquara të Skocisë

Një shqiptare nga Kosova është përfshirë në dhjetë gratë me të shquara të Skocisë për vitin 2017. Quhet Remzije Sherifi. Vlerësimi për të është bërë si aktiviste në politikë, por Remzie është edhe gazetare, shkrimtare producente, dhe lidere komuniteti. “Jeta e Remzije Sherifit është një frymëzim”, komenton shkencëtarja britanike, Sarah …

Më shumë

Vazhdojnë spastrimet në Turqi; Erdogan urdhëron mbylljen e 45 gazetave dhe 16 televizioneve

Turqia ka pushuar nga puna 88 punëtorë të Ministrisë së Jashtme, në serinë më të fundit të spastrimit të përkrahësve të klerikut mysliman Fethullah Gulen, i cili akuzohet për organizimin e puçit të dështuar ushtarak në vend. Lajmi është bërë i ditur nga ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu, gjatë …

Më shumë

Turqi, ndalohen 42 gazetarë

Turqia ka urdhëruar ndalimin e 42 gazetarëve, pas përpjekjes për grusht-shtet në këtë shtet, që rezultoi me arrestimin dhe ndalimin e më shumë se 60 mijë njerëzve. Arrestimet dhe pezullimet e ushtarëve, policëve, gjykatëseve dhe nëpunësve civilë, si kundërpërgjigje për puçin e 15 dhe 16 korrikut, ka ngritur shqetësimet e …

Më shumë