KRYEFAQJA » Tag Archives: Ankara

Tag Archives: Ankara

Ankara, Erdogan pret Tillerson

Ankara, Erdogan pret Tillerson

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, priti sot ne Ankara Sekretarin amerikan te Shtetit, Reks Tillerson, i cili po kryen vizitën e tij të parë zyrtare në këtë vend. Takimi me dyer të mbyllura u zhvillua në pallatin presidencial kurse zoti Tillerson është përfaqësuesi më i lartë i adminitratës Tramp …

Më shumë

Vazhdon tensioni mes Gjermanisë dhe Turqisë

Vazhdon tensioni mes Gjermanisë dhe Turqisë

Gjermania kritikoi presidentin turk se ka “kaluar kufirin” duke akuzuar personalisht Kancelaren  Merkel për praktika “naziste”, ndërkohë që marrëdhëniet mes dy vendeve vazhdojnë të acarohen. Marrëdhëniet mes Ankarasë dhe Berlinit në veçanti, dhe Bashkimit Evropian, në tërësi, po kalojnë një krizë të thellë me afrimin e referendumit të 16 prillit për …

Më shumë

Putin: Vrasja e Karlov një provokim për marrëdhëniet ruso-turke dhe prishjen e paqes në Siri

Presidenti rus tha se kishte zhvilluar një bisedë telefonike me homologun e tij turk, presidenti Rexhep Taip Erdogan. "Zyrtarët rusë dhe turq do të bashkëpunojnë".

Presidenti rus Vladimir Putin ka reaguar pas vrasjes në atentat të ambasadorit rus në Ankara. “Sulmi fatal ndaj ambasadorit rus në Turqi është padyshim një provokim për të lëkundur marrëdhëniet ruso-turke dhe prishjen e procesit të paqes në Siri, të siguruar nga Rusia, Turqia, Irani dhe shtetet e tjera në …

Më shumë

Sistemet antiraketore mbrojnë pallatin presidencial të Erdogan

Sistemet për mbrojtje antiraketore do të sigurojnë pallatin presidencial në Ankara, i cili në tentimin për grusht shtet më 15 korrik ishte cak i aeroplanëve dhe helikopterëve të pjesëmarrësve në grusht shtet, deklaroi zëdhënësi i presidentit, Ibrahim Kalin. Ai theksoi se janë ndërmarrë masa kundër sulmit ajror jo vetëm mbi …

Më shumë