KRYEFAQJA » Tag Archives: beograd

Tag Archives: beograd

Vazhdojnë protestat anti-Vuçiç

Vazhdojnë protestat anti-Vuçiç

Për 9 mbrëmje me radhë, mijëra qytetarë po protestojnë në Beograd kundër politikave të qeverisë dhe fitores së kryeministrit Aleksandar Vuçiç në zgjedhjet presidenciale. Protestuesit u mblodhën para ndërtesës së qeverisë në Beograd, duke mbajtur parulla në të cilat shkruhej: “Punëtorët nuk janë skllevër”, “Populli voton, elita gezon”.  Pjesëmarrësit protestuan …

Më shumë

Serbi, protesta kundër Vuçiçit

Fitorja e Aleksandar Vuçiç, përveç festës, ka shkaktuar edhe pakënaqësi në Beograd. Shumë të rinj në kryeqytetin serb, por edhe në Novi Sad, kanë dalë në rrugë për të protestuar kundër asaj që e quajnë diktaturë e Vuçiç. Për shumë serbë, fitorja e Aleksandar Vuçiç duket e pabesueshme. Politikat e …

Më shumë

Stoltenberg i shqetësuar për propozimin për krijimin e Forcave të Armatosura të Kosovës

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në një deklaratë të publikuar sot ka theksuar “shqetësimet për propozimin për krijimin e Forcave të Armatosura të Kosovës”. Stoltenberg, që ka zhvilluar gjatë ditës biseda telefonike me presidentin Hashim Thaçi dhe me kryeministrin, Isa Mustafa, thotë se “NATO ka mbështetur zhvillimin e …

Më shumë

Bruksel, përfundon pa sukses takimi Kosovë-Serbi

Bruksel, përfundon pa sukse takimi Kosovë-Serbi

Takimi i natës të së mërkurës mes delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë ku morën pjesë përfaqësuesit më të lartë dy të vendeve, presidentët Hashim Thaçi dhe Tomisllav Nikolic, dhe kryeministrat Isa Mustafa e Aleksandar Vuçic, përfundoi pa asnjë përparim e marrëveshje. Përveç takimeve dypalëshe me ndërmjetësuesen e Bashkimit Evropian në …

Më shumë

Shqipëria dhe Serbia ngrenë Dhomën e tyre të Tregëtisë

dhoma e tregtise, serbi shqiperi, forumi ekonomik, beograd, rama vucic

Shqipëria dhe Serbia kanë zyrtarizuar krijimin e Dhomës së Tregëtisë mes dy vendeve. Në Forumin Ekonomik të mbajtur në Nish morën pjesë 300 biznese serbe dhe 50 përfaqësues të sipërmarrjes nga Shqipëria, me qëllim promovimin dhe vendosjen e bashkëpunimit mes tyre. Në emër të biznesit shqiptar, Luan Bregasi i shoqatës …

Më shumë

Beograd, nis forumi “A mundet demokracia tu mbijetoje trazirave globale”

Beograd, nis forumi "A mundet demokracia ti mbijetoje trazirave globale"

Në Beograd ka nisur forumi dy ditor me teme “A mundet demokracia tu mbijetojë trazirave globale”, ku po merr pjesë dhe kryeministri shqiptar Edi Rama. Sëbashku me kryeminstrin serb Aleksandër Vuçiç, zoti Rama ka nënvizuar idenë se vendet e Ballkanit duhet të lënë pas mënyrat të sjelles ndaj njëri-tjetrit siç …

Më shumë