KRYEFAQJA » Tag Archives: byroja kombetare e hetimit

Tag Archives: byroja kombetare e hetimit

Lu: Shqipëria të miratojë ligjin e duhur për BKH të pavarur dhe të paepur

Lu: "Shqipëria të miratojë ligjin e duhur për një njësi anti-korrupsion të pavarur dhe të paepur"

Ambasadori amerikan Donald Lu, vazhdon të flasi shqip sa herë kërkon të përçojë mesazhe të rëndësishme për shqiptarët, veçanërisht politikanëve shqiptarë. “U kërkoj atyre në të djathtë dhe në të majtë që të bien dakort se BKH është një institucion jetik për anti-korrupsionin në Shqipëri” tha zoti Lu gjatë një …

Më shumë

Arrihet marrëveshja, BKH do të varet nga Prokuroria e Përgjithshme

Arrihet marrëveshja, BKH do të varet nga Prokuroria e Përgjithshme

Mosmarrëveshjet midis mazhorancës dhe opozitës mbi Byronë Kombëtare të Hetimit, duket se kanë marrë fund. Në mbledhjen e Komisionit të Reformës në Drejtësi, palët kanë rënë dakord që ky institucion të jetë në varësinë e Prokurorisë së Përgjithshme. Lajmi i publikuar në disa media, ka filtruar nga brenda mbledhjes, ndonëse …

Më shumë

BKH: Qeveria miraton projektligjin

BKH: Qeveria miraton projektligjin

Në mbledhjen e sotme të Këshillit të Ministrave, qeveria miratoi projektligjin për Byronë Kombëtare të Hetimit. Kjo Byro ka një rëndësi të madhe për luftën kundër kimit dhe korrupsionit në vend. Ky vendim i qeverisë pritet t’i kalojë për diskutim komisioneve parlamentare dhe më pas do të kalojë në Kuvend. …

Më shumë