KRYEFAQJA » Tag Archives: Ermonela Jaho

Tag Archives: Ermonela Jaho

Ermonela Jaho nga ROH në 1500 kinema me Butterfly

“E gjithë darka është në fakt, e jashtëzakonshme. Ermonela Jaho, një nga interpretueset e mëdha të verizmit, sjell një vërtetësi të pakompromentueshme në rolin kryesor, dhe kombinimi midis brishtësisë dhe emocionit gurgullues të copëton më dysh.” Kjo është veç një nga kritikat e shkëlqyera që sopranoja shqiptare Ermonela Jaho ka …

Më shumë

Ermonela josh skenën dhe median në Australi

ermonela jaho, australi, soprano, fame boterore, muzike, kulture, art, opera, traviata

Ermonela Jaho, ka kaluar me sukses provën gjenerale në Traviatën që pritet të jetë suksesi i radhës në Operan e Sidneyt. Televizioni australian “7 neës” transmetoi një shërbim televiziv dedikuar sopranos shqiptare me fjalët: Sopranoja e njohur ndërkombëtarisht Ermonela Jaho përfundoi me sukses provën gjenerale për debutin e saj në …

Më shumë

Ermonela Jaho koncert me Orkestrën Shtetërore të Francës

ermonela jaho, orkestra franceze, soprano, shqiptare, franceze, kulture

Pasi ka lënë një vit të shkëlqyer profesional sopranoja Ermonela Jaho, e nis Vitin 2017 me një performancë madhështore me Orkestrën Shtetërore të Francës. Jaho do të jetë pjesë e një transmetimi televiziv në “France 3”, në bashkëpunim me Fauteuils d’Orchestre dhe me Orkestrën Nacionale të Francës. Koncerti do të …

Më shumë

Ermonela Jaho në Teatrin Mbretëror në Spanjë

ermonela-jaho-ne-teatrin-mbreteror-ne-spanje

Ermonela Jaho, prej disa mbrëmjesh po ndez publikun madrilenas në teatrin mbretëror të Spanjes në rolin e Desdemonës. Pasi ka shkëlqyer përkrah tenorit Gregory Kunde, produksioni i “otellos” i konsideruar një nga më të sukseshmit në historinë e këtij teatri rikthehet me një zë plot shkëlqim si ai i sopranos shqiptare. Një përformancë madhështore, …

Më shumë

Shenjtërimi i Nënë Terezës, 100 mijë besimtarë pritet të marrin pjesë në cermoni

Shenjtërimi i Nënë Terezës, 100 mijë besimtarë pritet të marrin pjesë në cermoni

Të paktën 100 mijë besimtarë, mes tyre shumë shqiptarë, pritet të marrin pjesë në ceremoninë e Shenjtërimit të Nënë Terezës në Vatikan.  Ceremonia do të zhvillohet nën masa të larta të sigurisë, sipas një plani të hartuar nga Prefektura e Romës. Një ditë më parë Papa Françesku përshëndet të pranishmit …

Më shumë

Një spektakël për të mos u humbur dhe një krenari tjetër shqiptare mes yjeve të operas botërore

Ndërsa Shqipëria, Franca dhe Europa janë përfshirë nga ethet e zjarrta të futbollit, një shqiptare tjetër është mbretëresha e mbrëmjes në teatrin e mrekullueshëm antik të Orange në Francë. Ermonela Jaho hap mbrëmjen e arieve më të mira nga interpretet më të mëdhenj të momentit në festën e muzikës. Spektakli …

Më shumë