KRYEFAQJA » Tag Archives: Gjenevë

Tag Archives: Gjenevë

Gjenevë: Vlerësohet kontributi i Shqipërisë për stabilitetin dhe paqen

Shqipëria vlerësohet si një faktor paqeje për rajonin, por edhe si shembull për bashkëjetesën fetare. Përfaqësuesi i OKB-së Michael Moller, i shprehu këto qëndrime në një takim të organizuar nga Misioni i Përhershëm i Shqipërisë në Gjenevë. Duke vlerësuar kontributin e misionit të vendit tonë në këtë organizëm dhe të …

Më shumë

Bisedimet për Sirinë, me apo pa Asadin, kjo është çështja!

Bisedimet për Sirinë, me apo pa Asadin, kjo është çështja!

Nisën në Gjenevë bisedimet e paqes për Sirinë, të ndërmjetësuara nga Kombet e Bashkaura, ndërmjet regjimit të presidentit sirian, Bashar al-Assad dhe përfaqësuesve të grupimeve opozitare. Bisedimet kanë për qëllim realizimin e një armëpushimi të qëndrueshëm ndërmjet forcave qeveritare dhe luftëtarëve të opozitës. Militantët e Al-Qaedas dhe të Shtetit Islamik …

Më shumë

Pezullohen bisedimet e Sirisë

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka pezulluar bisedimet për Sirinë, dy ditë pasi përfaqësues të qeverisë siriane dhe opozitës u mblodhen në Gjeneve në një takim të ndërmjetësuar nga i dërguari për Sirinë Stefan De Mistura, për t’i dhënë fund një lufte pesevjecare që ka shkaktuar të paktën 250 mijë …

Më shumë