KRYEFAQJA » Tag Archives: gjenocid

Tag Archives: gjenocid

Shtyhet vendimi për gjykimin e gjeneralit serbo-boshnjak Ratko Mlladiç

Gjyqi për krime lufte dhe gjenocid ndaj ish-shefit ushtarak serbo-boshnjak, gjeneralit Ratko Mladiç, u mbyll mbrëmë, ndërkohë që 3 gjykatës të Kombeve të Bashkuara kanë shtyrë qëllimisht periudhën e diskutimeve për vendimmarrjen, një proces që pritet të marrë afro një vit kohë. Prokurorët dhe pala mbrojtëse e Mladiçit dhanë edhe …

Më shumë

Bundestagu miraton rezolutën për njohjen e gjenocidit armen

Parlamenti gjerman miraton rezolutën që e konsideron vrasjen masive të armenëve nga Perandoria Osmane gjatë Luftës së Parë Botërore si gjenocid. Turqia e ka kundërshtuar ashpër këtë rezolutë të ‘Bundestagut’, ndërsa ka paralajmëruar se ky veprim do t’i vështirësojë marrëdhëniet mes dy shteteve. Armenët thonë se deri në 1.5 milionë …

Më shumë

Presidenti armen: Injoroni kërcënimet e Erdogan

Presidenti armen, Serzh Sarkisian iu ka bërë thirrje ligjvënësve gjerman që të injorojnë paralajmërimet turke dhe ta miratojnë rezolutën parlamentare që vrasjen e armenëve nga Perandoria Osmane e njeh si gjenocid. Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan, ka thënë se miratimi i kësaj rezolute simbolike do të dëmtojë marrëdhëniet dypalëshe. “Nuk …

Më shumë

Kryeministri turk kundër rezolutës gjermane për vrasjen e armenëve

Kryeministri turk, Binali Jildirim e ka përshkruar si “qesharake” rezolutën e parlamentit gjerman me të cilën vrasja masive e armenëve nga Perandoria Osmane njihet si gjenocid. Ai ka paralajmëruar gjithashtu se miratimi i kësaj rezolute do të dëmtonte marrëdhëniet mes dy vendeve. Ligjvënësit gjermanë pritet që nesër të përkrahin rezolutën …

Më shumë

Turqi: Gjermania të mos e njohë “gjenocidin” ndaj armenëve

Turqia i ka tërhequr vërejtjen Gjermanisë kundër miratimit të rezolutës për njohjen e masakrës së Perandorisë Osmane kundër armenëve si “gjenocid”. Lidhur me këtë çështje pritet të votohet këtë javë. Vrasja e 1.5 milionë armenëve nga Perandoria Osmane, në periudhën 1915 – 1917, shihet nga historianët si gjenocidi i parë …

Më shumë