KRYEFAQJA » LAJME

LAJME

Parlamenti nis Vettingun

Parlamenti nis Vettingun

Gati 9 Muaj pasi parlamenti miratoi ligjin e “Vettingut” demokratët dhe socialistët nisën punën për të zbatuar Reformën në Drejtësi. Në sallën e Komisionit Parlamentar të Ligjeve deputetët u mblodhën sot për herë të parë, për të konstituar një nga tre strukturat bazë që do të përzgjedhë njerëzit e “Vettingut”. …

Më shumë

Postimi i Bashës në Facebook

Postimi i Bashës, në Facebook, zgjedhjet, vendi

Përmes një postimi në Facebook, Kryetari i Partisë Demokratike e konsideroi seancën e djeshme plenare hap të rëndësishëm drejt zgjedhjeve të lira si edhe të Republikës së Re . “Kuvendi,- thekson Basha – ,shpalli ligjërisht krim serioz çdo përpjekjeje apo veprimi që kufizon dhe cënon vullnetin e lirë dhe votën …

Më shumë

Trampi në Betlehem bën thirrje për paqe të përhershme mes palestinezëve dhe izraelitëve

Trampi në Betlehem bën thirrje për paqe të përhershme mes palestinezëve dhe izraelitëve

Presidenti amerikan Donald Tramp u ndal të martën për vizitë në qytetin palestinez të Betlehemit, ku u prit nga presidenti i autoritetet palestinez, Mahmud Abas.  Zoti Tramp gjatë këtij udhëtimi nxiti palën izraelite dhe palestineze ta shfrytëzojnë mundësinë e rrallë për t’i lënë mënjanë dallimet dhe për të arritur një …

Më shumë

Japoni, kapet peshkaqeni gojëmadh

Japoni, kapet peshkaqeni gojëmadh

Peshkatarët japonezë kanë kapur një lloj të rrallë peshkaqeni, i cili quhet peshkaqeni gojëmadh, për shkak të gojës gjigande. Peshkaqeni u kap i gjallë në rrjetat e peshkatarëve dhe iu dorëzua një kompanie që merret me zhytje nënujore. Peshkaqeni, 5 metra i gjatë u kap një kilometër larg bregut. Shkencëtarët …

Më shumë