KRYEFAQJA » LAJME

LAJME

Lufta në Siri, Rusia hedh poshtë thirrjet e SHBA-së për ndaljen e sulmeve

lufta-ne-siri-rusia-thirrje-sulme-aleppo

Rusia e ka hedhur poshtë deklaratën e fundit të Shteteve të Bashkuara për Sirinë, duke thënë se forca e saj ajrore do të vazhdojnë ta mbështesin ushtrinë e qeverisë së Sirisë. Zëdhëneëi i Departamentit amerikan të shtetit, John Kirby, tha mbrëmë se Uashingtoni përgatitet për “pezullimin e angazhimit dypalësh SHBA …

Më shumë

Mblidhet Këshilli i Investimeve

keshilli i investimeve, milva ekonomi, bujqesi, mbledhje, investime, lajme ekonomi

Të enjten pasdite nën drejtimin e Ministres Milva Ekonomi u mblodh Këshilli i Invetimeve. Mbledhja kishte qëllim diskutimin e aksesit në shërbimet financiare në sektorin e bujqësisë. Ministrja Ekonomi tha se bujqësia dhe agropërpunimi përbën një nga prioritetet e qeverisë dhe angazhimi për ta realizuar këtë akses ka qënë maksimal. Shfrytezimi i duhur …

Më shumë

Dënohen mjekët përgjegjës për vdekjen e e bashkëshortes së portierit të Partizanit

e bashkëshortes së portierit të Partizanit, Alban Hoxha.

Prokuroria e Tiranës ka deklaruar fajtorë mjekët Petrit Rexhepi dhe Elona Burba në maternitetin “Koço Gliozheni” për vdekjen e bashkëshortes së portierit të Partizanit, Alban Hoxha. Kryekirurgu Petrit Rexhepi dhe anestezistja Elona Burba akuzohen për “mjekim të pakujdesshëm”. Prokuroria i ka dënuar me 5 vjet burg dhe 5 vjet heqje …

Më shumë

Hollande inaguron ambjentet e rikonstruktuara të revistes satirike Sharli Hebdo

hollond-inaguron-ambjentet-e-rikonstruktuara-te-revista-satirike-sharli-hebdo

Presidenti francez Fransua Hollande mori sot pjesë në ceremoninë e perurimit të mjediseve të rikonstruktuara të shtypshkronjes ku shtypet revista satirike Sharli Hebdo. Mjediset e shtypshkronjes u shkatërruan gjatë ndërhyrjes së forcave speciale me 9 janar 2015 ndaj dy vëllezërve terroristë që vranë 17 persona. Pas zbulimit të pllakës përkujtimore, …

Më shumë

Idrizi: Keqardhje për Greqinë! Çështja çame është çështje të drejtash evropiane!

Idrizi: Keqardhje për Greqinë, por çështja çame është çështje të drejtash evropiane

Nënkryetari i parlamentit shqiptar Shpëtim Idrizi, njëkohësisht kreu i PDIU, e cila ka si kauz kryesore të saj zgjidhjen e çështjes çame, ka reaguar pasi u mësua se komisioneri Johanes Hahn i kërkoi zyrtarisht Greqisë të trajtojë çështjen çame në kuadër të axhendës së çështjeve të pazgjidhura mes Shqipërisë dhe …

Më shumë