KRYEFAQJA » Tag Archives: ballkani

Tag Archives: ballkani

Shefi i diplomacisë shqiptare viziton Washingtonin

Senati amerikan, riaktivizohet grupi mbështetës për çështjet shqiptare

Ministri i jashtëm Ditmir Bushati gjendet në SHBA ku po zhvillon një sërë takimesh në Senatin amerikan dhe në Dhomën e Përfaqësuesve. Në takimin me Senatorin Chris Murphy, anëtar i Komisionit të posaçëm për Europën, bashkëbiseduesit u ndalën veçanërisht mbi zhvillimet e fundit në rajon, rëndësinë e partneritetit strategjik Shqipëri-SHBA, …

Më shumë

Ambasada britanike në Tiranë do të dyfishojë personelin e vet diplomatik dhe do të vendosë atasheun ushtarak me seli

Ambasada britanike në Tiranë do të dyfishojë personelin e vet diplomatik dhe do të vendosë atasheun ushtarak me seli

Britania e Madhe do të presë Samitin e nismës së Berlinit për Ballkanin perëndimor vitin e ardhshëm. Ambasadori i Britanisë në Tiranë Duncan Norman e deklaroi njoftimin e kryeministres britanike javën e kaluar, në një takim të mbajtur nga Instituti i Studimeve Ndërkombëtare në Tirane. Mbretëria e Bashkuar e di …

Më shumë

Prishtina mbledh deputetë të rajonit dhe Parlamentit Europian

Prishtina mbledh deputetë të rajonit dhe Parlamentit Europian

  Politikat për rrjetin trans europian ishin në qendër të diskutimeve të anëtarëve të parlamenteve nga vendet aspirante për në BE, të Asamblesë Parlamentare dhe të Parlamentit Evropian (PE) gjatë një konference të mbajtur të premten në Prishtinë. Duke pasur parasysh se rrjetet e transportit dhe energjisë nxisin rritjen ekonomike, …

Më shumë

Bushati takim me Mogerinin: “Shqipëria mbetet e angazhuar për të vijuar kontributin e saj për një rajon të kyçur në rrjedhat euroatlantike”

Ministri i jashtëm shqiptar Ditmir Bushati ka deklaruar se siguria e rajonit të Ballkanit dhe proceset demokratike shtetkonsoliduese, duhet te vijojë pa u keqpërdorur nga aktorë të tretë. Zoti Bushati e bëri këtë këtë deklaratë përmes një statusi në rrjetin social Fejsbuk, duke ju referuar takimit me Përfaqësuesen e Lartë …

Më shumë

Gjiknuri në Selanik: Vendet ballkanike të mos bëhen pengesë për investime të financuara nga BE dhe institucionet ndërkombëtare

Gjiknuri në Selanik: Vendet ballkanike të mos bëhen pengesë për investime të financuara nga BE dhe institucionet ndërkombëtare

Ministri shqiptar i Energjisë dhe Industrisë Damian Gjiknuri, u ka bërë thirrje vendeve ballkanike të mos bëhen pengesë për investime të financuara nga BE dhe institucionet ndërkombëtare, pasi në të kundërt do të humbasin besimin e investiorëve dhe investimet e tyre. Duke folur në Konferencën Rajonale për Europën Juglindore të …

Më shumë

Shrëder Metës: Përshpejtoni reformat!

Shrëder Metës: Përshpejtoni reformat!

Komuniteti ndërkombëtar vazhdon të këshillojë Shqipërinë të përshpejtojë hapat drejt procesit të negociatave për anëtarësim në BE. Në Tiranë që prej ditës së hënë ndodhet ish kancelari gjerman Gerhard Shrëder dhe bashkë me të raporteri për Shqipërinë pranë Parlamentit Evropian Knut Flekenstein. Zoti Shrëder u prit të martën nga kreu …

Më shumë