KRYEFAQJA » Tag Archives: Berlin

Tag Archives: Berlin

Vazhdon tensioni mes Gjermanisë dhe Turqisë

Vazhdon tensioni mes Gjermanisë dhe Turqisë

Gjermania kritikoi presidentin turk se ka “kaluar kufirin” duke akuzuar personalisht Kancelaren  Merkel për praktika “naziste”, ndërkohë që marrëdhëniet mes dy vendeve vazhdojnë të acarohen. Marrëdhëniet mes Ankarasë dhe Berlinit në veçanti, dhe Bashkimit Evropian, në tërësi, po kalojnë një krizë të thellë me afrimin e referendumit të 16 prillit për …

Më shumë

Rama në Berlin rreth aspiratave për integrimin europian

rama, edi rama, ps, mazhoranca, lsi, konference, berlin, i ftuar, integrimi europian

Aspirata e integrimit europian është mundësi fantastike me faktin që jemi në zemër të Europës dhe kemi këtë perspektivë e instrument modernizimi që është procesi i integrimit. Ne kontekstin e pyetjes “Përse e dëshirojmë Bashkimin Europian, kur euroskepticizmi është rritur në Europë?, Kryeministri shqiptar, i ftuar nga Fondacioni “Friedrich Ebert” …

Më shumë

Ukrainë: Luftime të ashpra në Donbas

Ukrainë: Luftime të ashpra në Donbas

Luftohet në zonen industriale të Avdivka-s, në Donbas. Shtatmadhoria e ushtrisë ukrainase lajmëroi se gjatë natës janë vrarë tre ushtarë dhe 20 të tjerë kanë mbetur të plagosur. Përçarësit e republikës popullore të vetëshpallur të Donjetskut flasin për vdekjen e katër ishtarëve dhe plagosjen e shtatë të tjerëve në 24 …

Më shumë

Basha në Berlin, takim në Parlament

Vendimi i KQZ, Basha: Fitore e shumëpritur, por beteja është e gjatë dhe e vështirë!

Për hapjen e negociatave me Bashkimin Europian, Bundestagu Gjerman, pret plotësimin e kushteve që duhet të përbushë Shqipëria, veprime dhe rezultate të qarta në luftën kundër krimit të organizuar dhe drogës, dekriminalizimin e politikës, zbatiminë e reformës në drejtësi dhe mbajtjen e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme. Kjo i është konfirmuar …

Më shumë