KRYEFAQJA » Tag Archives: Britani e Madhe

Tag Archives: Britani e Madhe

Meta nis vizitën në Londër

Meta nis vizitën në Londër

Kryetari i Kuvendit, zoti Ilir Meta, nisi të hënën një vizitë zyrtare  në Mbretërinë e Bashkuar. Në takim me zëvendës Kryetarin e Dhomës së Ulët z. Lindsay Hoyle,  Kryetari i Kuvendit  Ilir Meta nënvizoi  rëndësinë e forcimit të marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe Britanisë së Madhe, veçanërisht pas referendumit britanik mbi …

Më shumë

Pas daljes nga BE, Britania ne kërkim të negociatorëve të huaj për marrëveshjet tregtare

Britania po kërkon negociatorë të huaj për ta ndihmuar të sigurojë marrëveshje të reja tregtie pas votimit të 23 qershorit, ku qytetarët britanik votuan për daljen e vendit nga Bashkimi Evropian. Lajmi është konfirmuar nga kryediplomati britanik, Filip Hammond: “Nuk mendoj se mund të rekrutojmë vetëm britanikët për këto negociata”, …

Më shumë

Britani e Madhe, Tereza Mej, favorite per kreun e Konservatorëve dhe kryeministres

Mei nënshkruan divorcin mes Brianisë së Madhe dhe BE

Ministrja e Brendshme e Britanisë Theresa May, e cila shpalli kandidaturën për të drejtuar Partinë Konservatore, po fiton gjithnjë e më shumë mbështetje. Mediat britanike shkruajnë se Theresa May ka marrë më shumë perkrahje nga deputetët konservatorë se sa 4 kandidatët e tjerë për postin e liderit të partisë dhe …

Më shumë