KRYEFAQJA » Tag Archives: Bushati

Tag Archives: Bushati

SHBA mbështet Reformën në Drejtësi

SHBA mbështet Reformën në Drejtësi

Reforma në Drejtësi ka ardhur në terma të drejtpërdrejtë mbështetje nga SHBA. Zëvendës-Këshilltare e Presidentit Trump për Sigurinë Kombëtare, McFarland ia rikonfirmoi ministrit të jashtëm shqiptar Bushati gjatë takimit në Shtëpinë e Bardhë. Siç bëjnë të ditur burimet zyrtare shqiptare, bisedimet në sallën “Roosevelt” kanë prekur konsolidimin e partneritetit strategjik …

Më shumë

24 prill, Tirana dhe Prishtina do të mbajnë mbledhjen e përbashkët në Vlorë

24 prill, Tirana dhe Prishtina do të mbajnë mbledhjen e përbashkët në Vlorë

Tirana dhe Prishtina, do të mbajnë mbledhjen e katërt të përbashkët në 24 prill në Vlorë. Ministri shqiptar Ditmir Bushati e bëri këtë të ditur, gjatë konferencës së përbashkët me homologun e tij kosovar, Enver Hoxhaj. Zoti Hoxhaj konfirmoi qëllimin e takimit bashkë me një shumicë çështjesh që Shqipëria e …

Më shumë

Bushati në NATO: Rritje e kapaciteteve të mbrojtjes dhe vëmëndje e shtuar për Ballkanin

Shqipëria drejt Samitit të Parisit

Shtetet anëtare të NATO-s bien dakord për një angazhim të përforcuar në luftën kundër terrorizmit. Këtë mesazh ka përcjellë mbledhja e ministerialit të NATO-s që po mbahet në Bruksel, pjesë e së cilës është edhe ministri shqiptar i punëve të jashtme Ditmir Bushati. Nëpërmjet një njoftimi publik, Bushati bën të …

Më shumë

Dekorimi i Ramës si “Komandant i Urdhrit të Legjionit të Nderit”, Blushi ironizon

Dekorimi i Ramës si "Komandant i Urdhrit të Legjionit të Nderit", Blushi ironizon

Ish deputeti socialist Ben Blushi, aktualisht kreu i partisë më të re LIBRA, vazhdon të pozicionohet gjithnjë e më ashpër kundër qeverisë, duke mos kursyer veçanërisht akuzat për  ngjarjet që lidhen me kryeministrin socialist Edi Rama. Këtë të enjte zoti Blushi, ironizoi dekorimin e zoti Rama nga presidenti Holland, me …

Më shumë

Uashington, Bushati takohet me Stoltenberg: Të përmirësojmë mjedisin e sigurisë në rajon, në përgjigje të faktorëve destabilizues në Ballkanin Perëndimor

Uashington, Bushati takohet me Stoltenberg: Të përmirësojmë mjedisin e sigurisë në rajon, në përgjigje të faktorëve destabilizues në Ballkanin Perëndimor

Ministri i jashtëm shqiptar Ditmir Bushati është takuar në Uashington me  Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg. Sikurse njofton vetë zoti Bushati nëpërmjet rrjetit social Fejsbuk, gjatë takimit që është zhvilluar në ambientet e Ambasadës shqiptare në Uashington, sekretari Stoltenberg i ka kushtuar vëmëndje të posaçme zhvillimeve të fundit …

Më shumë

Senati amerikan, riaktivizohet grupi mbështetës për çështjet shqiptare

Senati amerikan, riaktivizohet grupi mbështetës për çështjet shqiptare

Ministri i jashtëm shqiptar Ditmir Bushati, bëri të njohur riaktivizimin e grupit mbështetës për çështjet shqiptare në senatin amerikan. Zoti Bushati i cili gjendet për vizitë në SHBA e bëri të ditur këtë lajm pas takimeve me senatorët Peters nga Miçigani dhe Ernst nga Ajoua. Senatorët republikanë dhe demokratë,janë pjesë …

Më shumë

Shefi i diplomacisë shqiptare viziton Washingtonin

Senati amerikan, riaktivizohet grupi mbështetës për çështjet shqiptare

Ministri i jashtëm Ditmir Bushati gjendet në SHBA ku po zhvillon një sërë takimesh në Senatin amerikan dhe në Dhomën e Përfaqësuesve. Në takimin me Senatorin Chris Murphy, anëtar i Komisionit të posaçëm për Europën, bashkëbiseduesit u ndalën veçanërisht mbi zhvillimet e fundit në rajon, rëndësinë e partneritetit strategjik Shqipëri-SHBA, …

Më shumë